Domov | kontakt

Minerály a mineralogické lokality Západných Karpát

unquote

-----------------------------

 

-----------------------------

 

Novoveská Huta - Vojtechova samota

Lokalizácia

Longitude: +20°27'40.8" E; Latitude: +48°53'16.5" N; cca 4 km JZ od obce Novoveská Huta.

Guličkami sú označené pozície lokalít v okolí Novoveskej Huty. Kliknutím na guličku sa objaví názov lokality. Vojtechova samota je úlpne vľavo označená žltou guličkou.

Vzorky minerálov z lokality Novoveská Huta - Vojtechova samota

Dá sa nájsť na tejto lokalite: tyrolit, chryzokol, cornwallit, klinoklas.

tyrolit
Tyrolit
výrez cca 1.5 cm
tyrolit
Tyrolit
vzorka 3.5 x 4.5 cm
tyrolit
Tyrolit
výrez cca 1.5 cm

Lokalita je známa výskytom sekundárnych minerálov Cu. Hlavne tyrolit z tejto lokality dosahoval výnimočnú kvalitu. Ešte aj v súčasnosti je možné nájsť pekné vzorky. Tvorí lúčovité agregáty až lupene veľmi peknej zelenej farby. Jednotlivé lupene majú zvyčajne niekoľko milimetrov, ale so šťastím sa dajú sa nájsť aj vzorky s lupeňmi do 1 cm. Agregáty môžu vo výnimočných prípadoch pokrývať plochu desiatok centimetrov štvorcových. Zvyčajne do 10 centimetrov štvorcových. Ďalším z relatívne hojných minerálov na tejto lokalite je chryzokol tvoriaci kôry rôznych odtieňov zelenej farby. Ďalšie sekundárne minerály (napr. cornwallit) sa vyskytujú v neporovnateľne menšom množstve a ich identifikácia voľným okom je obtiažna. Niektoré zdroje uvádzajú aj klinoklas, ale mne sa nepodarilo nájsť ani jednu vzorku, čo môže byť spôsobené faktom, že oproti minulosti je už halda výrazne zredukovaná.

Popis

Až takmer na lokalitu Vás privedie červená turistická značka od obce Novoveská Huta. Druhou alternatívou je ísť banským turistickým chodníkom, ktorý prechádza aj popod haldy štôlne Horný Bartolomej a približne v oblasti Rybník sa spája s červenou turistickou značkou. Časť cesty červenej značky vedie relatívne dobrou cestou a dá sa prejsť autom, ale počítajte s rampou, ktorá Vás zastaví ešte relatívne ďaleko od lokality. Ak pôjdeme pešo už z Novoveskej Huty, počítajte cca 45 min, autom do 30 min. Pred rampou sa chodník aj tak oddeľuje aj asfaltovej cesty a ďalej je to už klasická turistika aj s blatom, lesom a mostíkmi ponad potok. Ja chodím vždy pešo, ja to pekná prechádzka pekným prostredím. Značka Vás privedie až na priestranstvo, ktoré využívajú lesný pracovníci (otáčanie techniky, zhromažďovanie dreva a pod.). Tu sa treba oddeliť od chodníka. Miesto je označené turistickou tabuľou a nachádza sa tu lavička s prístreškom. Už ste takmer na mieste. Tu sa treba vybrať cestou smerom na západ, musíte ísť popri malom rybníku a dome, ktorý sa nachádza prakticky na okraji už spomínaného priestranstva. Lokalita sa nachádza ešte cca 200 - 300 m, ale treba mať oči otvorené a hľadať krmelec pre zver. Ten stojí prakticky na halde.

Vojtechova osada
Vojtechova samota
Vojtechova samota

Zvyšky zarastajúcej a rozvozenej haldy. Kliknutím fotky zväčšíte.

Aj keď lokalita vyzerá na prvý pohľad už vyzbierana, nedajte sa oklamať. Tyrolity sa nachádzajú v drobných trhlinkách vo vnútri horniny. Treba trpezlivo hľadať zelené fliačiky na horninách a rozbíjať kamene. Niekedy sa v hornine nachádza tyrolit aj keď na povrchu nič nie je vydno. Halda je oproti minulosti výrazne zredukovaná rozvozom materiálu na lesné cesty.

Geológia

Cu Mineralizácia je viazaná na permské horniny severného gemerika, konkrétne na tzv. medňaté pieskovce.

Podobné lokality

Podobnou lokalitou je Novoveská Huta - Horný Bartolomej.

Ďalšie zdroje informácii o lokalite

mindat.org, mineraly a horniny Slovenska

Podnety a námety

Našli ste na stránkach chyby alebo máte námety na ďalšie rozšírenie? Sem s nimi. | mineraly.karpat@gmail.com