Domov | kontakt

Minerály a mineralogické lokality Západných Karpát

unquote

-----------------------------

 

-----------------------------

 

Pezinok - Rybníček

Lokalizácia

Longitude: +17°13'55.4" E; Latitude: +48°21'34.2" N; cca 4 km SZ od liečebne v Pezinku (cesta na Pezinskú babu). tu sú súradnice žltej trasy z mapky

Červenými bodmi sú označené pozície lokalít v okolí Pezinka. Kliknutím na bod sa objaví názov lokality. Rybníček je označený žltým bodom. Najkratšia trasa na lokalitu je označená taktiež žltou farbou.

Vzorky minerálov z lokality Pezinok - Rybníček

Dá sa nájsť na tejto lokalite: goldmanit, pyrit.

goldmanit
goldmanit - xx 2,9 mm, zber 2012, foto a zbierka: D. Matuška
goldmanit
goldmanit - xx 2,9 mm, zber 2012, foto: D. Matuška

 

goldmanit
goldmanit, zber 2017, foto a zbierka: M. Jagelka
goldmanit
goldmanit, zber 2017, foto a zbierka: M. Jagelka
goldmanit
goldmanit, zber 2017, foto a zbierka: M. Jagelka

 

 

Lokalita je zaujímavá výskytom vzácneho minerálu zo skupiny granátu - goldmanitu. Vzorky tohto minerálu patria k najlepším v celosvetovom meradle. Goldmanit sa tu vyskytuje v podobe až 4 mm kryštálov a zŕn čiernozelenej až smaragdovozelenej farby v pyrit - pyrotitovej mase alebo v bridliciach s pyritom.

Popis

Lokalita je pomerne dobre prístupná z niekoľkých smerov. Najjednoduchšia cesta je zaparkovať auto na lesnej ceste, ktorá ústí na hlavnú cestu z Pezinka do Perneku (cez Pezinskú babu). Týmto miestom prechádza zelená turistická značka, ktorá Vás privedie k horárni Rybníček. Lokalita sa nachádza blízko, ale na prvý krát je trocha problém ju nájsť. Ešte asi 100 m ďalej po asfaltke sa zelená značka spája so žltou značkou. Tu treba odbočiť a pokračovať po ceste vpravo. Ďalej ešte asi cca 400 m po lesnej ceste. Prídete k veľkému stromu. Približne v týchto miestach treba odbočiť znova vpravo, prejsť cez potok a štverať sa do kopca. Zvyšky dvoch štôlní s malou haldičkou sa nachádzajú hore na kopci. Miesto je trochu ukryté v teréne a medzi stromami. Pomôcť Vám môže informačná tabuľa stojaca priamo pred stôľňou. V blízkosti na vrchole kopca sa nachádzajú malé výkopy od zberateľov.

Pezinok Rybnicek
Pezinok Rybníček
goldmanit

Zvyšky štôlne a malej haldy. Kliknutím fotky zväčšíte.

Ak máte radi menšie prechádzky, choďte radšej po žltej značke už z Perneka. Auto sa dá pohodlne zaparkovať pri kostole, kde značka začína. Cesta vedie pekným lesným prostredím a okolo starých perneckých baní. Aj okolo ďalšej známej mineralogickej lokality Pernek - Krížnica. V okolí je niekoľko starých štôlní a háld. Ich prítomnosť prezrádza aj okrové sfarbenie sedimentov v potoku od Fe, ktoré sa uvoľňuje oxidáciou prevažne pyritu na haldách a v baniach. Cesta z Perneka k horárni Rybníček trvá niečo vyše hodinky.

Chcete zverejniť vlastné fotky tejto lokality? Sem s nimi. | mineraly.karpat@gmail.com

Ďalšie zdroje informácii o lokalite

mindat.org

Podnety a námety

Našli ste na stránkach chyby alebo máte námety na ďalšie rozšírenie? Sem s nimi. | mineraly.karpat@gmail.com