Kobeliarovo
Lokalizácia
Longitude: +20°21'56.0" E; Latitude: +48°44'42.8" N; cca 200 m západne od obce Kobeliarovo.
Červeným bodom je označená pozícia opisovanej lokality.
Vzorky minerálov z lokality Kobeliarovo
Dá sa nájsť na tejto lokalite: chryzotil, antigorit, andradit (?).
Na poli sú bežné úlomky serpentinitu s charakteristickými minerálmi ako chryzotil (tenké žilky) a antigorit, ale určite aj ďalšie. Podarilo sa mi nájsť aj vzorku s drobnými zelenými granátmi, avšak neviem či ide o andradit (diamantoid), ktorý je tak charakteristický pre serpentinit z blízkej Dobšinej. Veľkosť granátov je do pol milimetra.
Popis
Prístup na lokalitu je veľmi jednoduchý. Serpentinitové teleso sa nachádza prakticky na západnom okraji obce (časť povrazie). Nad telesom je obrábané pole takže zber vzoriek je možný len na jar alebo na jeseň. Priamo na lokalitu Vás dovedie poľná cesta zjazdná len terénnym automobilom.
Pole na telese serpentinitu v lete. Zber vzoriek je možný len na jar alebo na jeseň. Kliknutím fotku zväčšíte.
Chcete zverejniť vlastné fotky tejto lokality? Sem s nimi. | mineraly.karpat@gmail.com
Geológia
Serpentinity (hadce) vznikli premenou peridotitov, pyroxenitov a olivinických gabier pri procese serpentinizácie. Je to nízkoteplotný väčšinou autometamorfný proces, pri ktorom dochádza k oxidácii a hydratácii na kremík chudobných mafických a ultramafických hornín. Dochádza k nemu väčšinou už na morskom dne. Na kremík chudobné minerály v peridotitoch, hlavne olivín a Mg-pyroxény sa menia na minerály serpentínovej skupiny (antigorit, chryzotil a lizardit), brucit a magnetit. Vznikajú i pomerne vzácne minerály ako awaruit (Ni3Fe). Horniny pri tom absorbujú veľké množstvo vody a v puklinách narastajúce minerály serpentínovej skupiny spôsobujú ich ďalšie rozpukanie. K serpentinizácii dochádza aj pri kontaktnej metasomatóze na styku intruzív s dolomitmi.
Podobné lokality
Podobnými lokalitami sú Dobšiná - lom Teliatko, Muránska Dlhá Lúka
Ďalšie zdroje informácii o lokalite
Podnety a námety
Našli ste na stránkach chyby alebo máte námety na ďalšie rozšírenie? Sem s nimi. | mineraly.karpat@gmail.com